O tom, kde nabrať miliardu...

Autor: Peter Černák | 21.3.2012 o 15:03 | (upravené 21.3.2012 o 15:48) Karma článku: 26,16 | Prečítané:  3416x

Už minule som písal o tom, ako mi dvihol mandle jeden "tiež-ekonóm", ktorý chce zvyšovať dane a zavieť dane z nehnuteľností a pod, aby sa vykryl výpadok na strane príjmov. Fajn,  a čo tak sa pozrieť na výdavkovú časť?

Podľa schváleného rozpočtu  je výdajová  časť stanovená na niečo okolo 17 mild. Eur. Ona omielaná miliarda je necelých 6 %.

A teraz odídme od veľkých financiíí a predstavte si rodinu s príjmom okolo 1 500,- Eur v čistom mesačne. Tých 6 % znamená, že sa  musia mesačne uskromniť o cca o 90,- Eur. Úprimne, to nevyzerá na mission impossible...

Tak prečo to sakra nedokáže štát??? Pretože nemusí. Oná rodina síce môže počítať s tým, že situácia sa do budúcna zlepší, že začnú zarábať viac, ale v tomto okamihu jednoducho musia začať šetriť. Štát šetriť nemusí, štát jednoducho načrie hlbšie do vrecka  svojim občanom.

Podľa niektorých prepočtov je ľudí zarábajúcich viac ako 33 000,- Eur ročne cca 25 000.  Ak by dodatočné zdanenie každého z nich prinieslo cca 50,- Eur mesačne, tak celková výažnosť by bola 15 mil Eur. Smiešna suma v kontexte s tou miliardou bude v skutočnosti ešte menšia lebo mnohí, najmä podnikatelia a živnostníci budú "optimalizovať" svoje dane. Zdanenie veľkých spoločností tiež prinesie h... akurát tak máločo, lebo slovenské dcéry si u svojich matiek objednanú neskutočne drahé konzultačné služby  a zisku zrazu nebude.

Takže čo nám ostáva? Výdaje... Skúsme si predstaviť, že by sme výdaje plošne znížili o 6 %... Čo by sa stalo? V prvom rade by si každý nový minister, alebo štatutár nejekého podniku ovládaného štátom mal prestať okamžite po dosadnutí do kresla objednávať nekonečne drahý externý audit... Ak sa v neznámom prostredí dokážu zorientovať zvonku prichádzajúci analytici rovnako to musí zvládnuť aj on sám....

O perverznostiach ako je 3 - mesačné odstupné odchádzajúcim poslancom, alebo naopak vznik na nárok platu hneď po vyhlásení volieb sa ani netreba baviť... To je jednoducho sprosté mliaskanie pri válove, pri ktorom sa hociaká sviňa len prizerá, že čo to prišlo za konkurenciu.

A zastavme sa pri jednotlivých ministerstvách. Ministerstvo hospodárstva by muselo hospáriť so sumou menšou o cca 15 mil. Eur. Máte pocit, že rozpočet necelých 200 mil Eur by bol na riadenie tých pár zostávajúcich podnikov a zopár agentúr nedostatočný?

Ministerstvo zahraničných vecí ( ozaj existuje ešte, alebo kompletne pod Dzurindom zaspalo) by sa muselo zaobísť bez necelých 10 mil. Eur...  Fakt by sa to nedalo? Čo tak zavrieť zopár zbytočných ambasád, alebo stiahnuť zopár ľudí...

Ministerstvo financií by sa muselo zaobísť bez cca 35 mil. Eur. Koľko stál ten úžasný software na výber daní? A čo tak zadať úlohu, zefektívniť ich výber na existujúcej technologickej báze? Hmm, ale to by asi nebolo odkiaľ brať provízie.

Vojaci by sa museli uskromniť o viac ako 50 mil. Eur. A koľkožeto peňazí sa nalialo do MOKIS-u? A koľko peňazí do VOS-ky, ktorá aj tak len a len konšpirovala voči Galkovi?

Vnútro by prišlo o 70 mil Eur. Fajn, tak nekúpi zopár Fabií za 50 k Eur, Navarrá sa kúpia za nižšiu cenu, rovnako pištole si policajti objednajú u domáceho dodávateľa. SIS-ka sa evidentne dokáže finančne postarať sama  o seba, takže tú môžme vyškrtnúť kompletne.

Doprava má vyčlenených  cca 2,1 miliardy Eur.  Tých 6 % predstavuje cca 126 mil Eur. Kilometer R1-ky stál/stojí/bude stáť cca 74 mil. Eur (po prepočte čo štát zaplatí za 30 rokov). Teda postavme o pár km diaľnic menej a sme v ažurite. Alebo čo tak sa prestať momentálne nezmyselným projektom severného obchvatu Bratislavy? A to vôbec nehovorím o tom, že železnice by mali ušetriť cca 55 mil Eur. Že by sa to naozaj nedalo?

A šetriť sa dá ja v malom. Ústav pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo by musel ušetriť cca pol milióna... Nie je to náhodou suma určená na nezmyselný projekt cyklotrónového centra?

 

A najmä vážení... úplne by stačilo prestať kradnúť... V tomto štáte je dostatok peňazí na všetko. Ale to by sa polovica nesmela rozkradnúť a druhá polovica vyhádzať von oknom...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan ukázal silu. Po dlhom sóle je šiesty raz majstrom Slovenska

Sagan ušiel súperom a po dlhom úniku s prehľadom zvíťazil.

ŠPORT

Peter Sagan nedal nikomu šancu. Pozrite si jeho triumf

Slovák suverénne vyhral spoločné majstrovstvá Česka a Slovenska.


Už ste čítali?