O idiotizovaní národa

Autor: Peter Černák | 13.9.2012 o 23:00 | (upravené 14.9.2012 o 3:27) Karma článku: 13,87 | Prečítané:  1945x

Nie som prívržencom súčasnej vlády a už vôbec nie ministra kultúry. Ale jeho snahu nastaviť aspoň nejaké mantinely súkromným televíziam vítam.

Vždy ma prekvapovala ako aj rozhľadení a inteligentní ľudia obhajovali tendenciu televízii vysielať čokoľvek čo im zvýši sledovanosť a tým pádom aj zisky. Ich argument bol pomerne jednoduchý. Televízie sú súkromné spoločnosti a cieľom ich podnikania je tvorba zisku pre svojich akcionárov.

Fajn, ale prečo sa teda podobnou optikou nedívame na akékoľvek podnikanie? Prečo nedovolíme Slovnaftu vypúštať všetky odpady do Dunaja? Prečo Holcim nemôže zaprášiť celé Záhorie? Veď by sa jednalo o maximalizáciu zisku a videné hore uvedenou optikou by to bolo legálne a pochopiteľné. Že by sa jednalo o zdravie ľudí ?  A duševné zdravie nie je rovnako doležité?

Televízie zvolili metódu žaby a pomalého varenia. Pretože zistili, že tuposť, hlúposť a vulgarita zaručuje úspech, tak ak chcú pretromfnúť tú druhú, roztočili špiralú hnusu na obrazovke. Kto chce, nech si prečíta tento článok http://medialne.etrend.sk/televizia-clanky/producenti-farmara-robime-zabavu-nikoho-nezhovadujeme.html a bude krútiť hlavou. Ale ako sa dá čakať niečo podnetné od človeka, ktorého životom je behať po krčmách, úradoch práce a podobných zariadeniach vyhľadávať "týpky"?

Prečo sa na jednej strane bavíme o spoločenskej zodpovednosti napr. automobiliek alebo farma spločností, na druhej strane dovolíme televíziam vylievať do priestoru tony splaškov? Podnikanie v masmediálnej oblasti nie je ako každe iné, práve kvôli jeho obrovskému dosahu na verejnosť: medializáciou určitého správania ho totiž televízie akosi legalizujú a normalizujú a podsúvajú určitým akupinám obyvateľstva ako normu.

A prosím nič mi nehovorte o možnosti vypnúť TV. Ja to spravím, ale veľa ľudí a najmä detí a mládeže nie. Jednoducho nie je možné vysielať čokoľvek. A ak sa tomu podarí postaviť aspon aké také mantinely budem rád, aj ked to bude  minister za Smer.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan nedal nikomu šancu. Pozrite si jeho triumf

Slovák suverénne vyhral spoločné majstrovstvá Česka a Slovenska.

ŠPORT

Peter Sagan ukázal silu. Po dlhom sóle je šiesty raz majstrom Slovenska

Sagan ušiel súperom a po dlhom úniku s prehľadom zvíťazil.


Už ste čítali?