O Hlohovci a jednej skládke

Autor: Peter Černák | 30.9.2012 o 23:10 | Karma článku: 7,75 | Prečítané:  1194x

Predstavte si že bývate v malom meste. 23 000 obyvateľov, dve väčšie fabriky, vcelku pekné okolie. Kúpite si pozemok, postavíte dom... A za chrbtom Vám niekto postaví skládku odpadu. dokonca aj s možnosťou uloženia nebezpečného odpadu.

No  a teraz to len začne. Na skládke je dnes uložených 200 000 metrov kubických komunálneho odpadu a niekolko tisíc kubíkov odpadu klasifikovaného ako nebezpečný (http://hcskladka.webnode.sk/news/zoznam-nebezpecnych-odpadov-povolenych-zneskodnovat-na-skladke-odpadov-vlcie-hory-hlohovec-/)

Skládka len od roku 2009 horela viac ako 40  krát  (!!!) pričom najdlhšie to bolo  viac ako dva týždne. Vo väčšine prípadov nebol zisťovaný možný vznik a únik nebezpečných jedov  (http://hcskladka.webnode.sk/news/zoznam-poziarov-skladky-od-roku-2009/)

Ale bomba len príde. Spločnosť ktoré skládku prevádzkuje  - Plastic people (ozajstní majitelia sa dajú len tušiť)- požiadala o  rozšírenie skládky o 260 000 kubíkov komunálneho odpadu a 21 000 kubíkov nebezpečného odpadu. Poviete si, spoločnosť, ktorá ani súčasnú skládku nemá pod kontrolou bude mať asi s jej rozšírením problémy. Najmä ak likvidácia jej problémov je platená z verejných zdrojov. Ale čo už, keď na Slovensku je všeličo inak.

Primátor sa až pod tlakom občanov rozhodol stretnúť s prevádzkovateľom, samozrejme bez výsledku. Je určite len náhodou, že neustále požiare skládky pripomínajú riadené zapaľovanie za účelom zmenšenia objemu a tým pádom možnosti navážať ďaľší odpad. Určite bolo iba náhodou, že bilboardy, ktoré zverejnili aktivisti proti rozšíreniu skládky sa hned v prvú noc niekto pokúsil zapáliť a zničiť. A určite je len náhodou, že ak sa priblížite ku skládke, tak narazíte na postavy ktoré síce toho veľa nenahovoria, ale ich posolstvo je veľmi jasné.ň

Zisky v obchode s odpadom sú obrovské... Ale to snáď neospravdlňuje kohokoľvek ku absolutne arogantnému a drzému "biznisu"...  Už pred časom tu bol prípad skládky v Pezinku, toto je daľší prípad a určute budú pribúdať Alebo si na Slovensku necháme skákať po hlavách do nemoty?

Ďaľšie info na http://hcskladka.webnode.sk/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ceny bytov sú vysoké. Počkať na ich pokles, alebo sa ešte oplatí nehnuteľnosť kúpiť?

Ak človek zvažuje kúpu nehnuteľnosti, mal by zvážiť viacero faktorov.

KULTÚRA

V poslednom Marvelovi prichádza po titulkoch prázdno

Infinity War je epickou ničivou vojnou.

KOMENTÁRE

Cirkevní lídri zápasia o stratenú dôveru

Prečo cirkevní lídri napísali Pellegrinimu otvorený list.


Už ste čítali?