O mojej generácii a včerajšku

Autor: Peter Černák | 26.3.2014 o 15:11 | (upravené 26.3.2014 o 16:54) Karma článku: 10,25 | Prečítané:  881x

Akože včerajšok mi zdvihol mandle.  Už zasa. Chcete vedieť prečo? Patrím do takej zvláštnej generácie. V novembri 89 sme mali okolo dvadsiatky a naplno sme vnímali marazmus a šeď okolia. Všetci sme s nadšením uvítali november, mysliac si, že odteraz bude všetko lepšie. Verili sme, že keď budeme poctivo makať, tak sa nám to vráti. Verili sme, že slobodné média nedovolia politikom kradnúť, že nezávislé súdy budú merať všetkým rovnako, že naše deti sa budú mať lepšie, že školstvo začne produkovať vzdelaných a rozmýšľajúcich ľudí.

Ibaže sa to nejako posralo. November vyplavil aj neskutočnú špinu.. Videli sme vraždy v priamom prenose, nezávislé súdnictvo je iba mýtom, videli sme ako sa k moci dostali farizeji, zlodeji, ktorí mali záujem len na tom ako a koľko nakradnúť a pre ktorých boli slová ako sloboda, právo, česť skoro nadávkami.

Zistili sme, že síce poriadne makať je nutné, ale keď máte správne kontakty, hrošiu kožu a ostré lakte, je to ešte lepšie. Že síce študovať je dobré, ale že titul sa dá aj kúpiť.  Ale stálo bolo v nás také presvedčenie, že sa to dá aj inak.

A medzitým si s nami (myslím strednou triedou) vytierali riť všetci tí ktorí boli pri moci...

Stále sme volili menšie zlo, zatínali sem zuby pri voľbe SDK, aj keď sme vedeli, že Miki podplácal novinárov, lebo na druhej stál Mečiar (pamätám si ako sa naraz rozšírila správa, že v noci zo soboty na nedeľu SIS-ka bude falšovať voľby a ako sme sa dohodli, že  budeme strážiť volebné miestnosti.  A ako ma skoro miestni zbili, lebo chlap v tmavom aute s bratislavskou SPZ bol jednoducho nápadný). Volili sme Mikiho znovu, lebo už vtedy strašil Fico. A prehliadali sme všetko zlé, zatínali sme zuby nad Braniskom, vláčikmi a pod. 
Ked prišiel  Sulík, dúfali sme, že konečne príde niečo nové, neskorumpované, čo naozaj bude robiť niečo pre  štát. Ako obyčajne zasa si s nami Miki s Ivanom neskutočným spôsobom vytreli zadok.

Preto keď  sa zjavil Prochádzka veľa ľudí mu neverilo, pretože už jednoducho neverilo nikomu.  Ale ľudia potrebujú nádej, chápu, že normálne je nekradnúť, nekorumpovať a vedia že politika s dá robiť j inak ako s robí u nás. Problémom tejto krajiny je, že sme prestali veriť v právo a spravodlivosť. Neveríme, že naše deti sa budú mať  lepšie ako my, prestali sme snívať a dúfať... Vieme, že v podstate nemáme byť prečo hrdý na značku „SK" a preto sa tak veľmi upíname na úspechy na ľade, ktoré aj nám dávajú na chvíľu pocítiť že sme svetoví...

To, čo včera spravil Rado  (a dnes to podtrhol vyhlásením, že on je naozaj za Kisku)  nakoniec asi vojde do dejín, ako koniec tradičnej politiky. Veľa ľudí  to definitívne odradilo od volenia kohokoľvek z „tradičnej politiky", pretože jednoducho sklamali.  Ale čo ďalej? Neviem, ale viem, že ľudia ako Prochádzka nám ďalej nepomôžu... Asi si budeme musieť pomôcť sami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan ukázal silu. Po dlhom sóle je šiesty raz majstrom Slovenska

Sagan ušiel súperom a po dlhom úniku s prehľadom zvíťazil.

ŠPORT

Peter Sagan nedal nikomu šancu. Pozrite si jeho triumf

Slovák suverénne vyhral spoločné majstrovstvá Česka a Slovenska.


Už ste čítali?