O detskom hokeji, už zasa...

Autor: Peter Černák | 15.4.2014 o 17:37 | (upravené 15.4.2014 o 17:55) Karma článku: 6,73 | Prečítané:  1241x

V nedeľu skončil ďalší ročník Orange Minihokej Tour.  Je to jediná súťaž organizovaná pre prípravkárov  (4. ročník), kde si môžu zmerať sily družstvá z celého Slovenska. Odhliadnuc od faktu, že podľa SZĽH by takéto deti ešte nemali čo hrať hokej (resp. do tretej triedy sa učiť len korčuľovať),  buďme radi aspoň za to málo. Hrá sa na šírku, 4 na 4, na malé bránky . Turnaj bol pekný, naše decká prešli až do finále, kde podľahli Slovanu po nájazdoch. Nevadí, osušili sme slzičky a ideme ďalej... Čo ma ale prekvapilo boli vyjadrenia niektorých funkcionárov.  

Tak napríklad tréner Slovan-u Hosťovecký vraj povedal „Nielen finalisti, ale všetky tímy ukázali, že hokej sa na Slovensku robí dobre" (http://www.osporte.sk/index.php?id_cat=250086&news=196491&p=171487)  He???? WTF???  Tak nech mi potom niekto vysvetlí, prečo naša SR18 aj SR20 sa každoročne ledva-ledva zachraňujú v A-kategórii Majstrovstiev sveta? Prečo má naša seniorská repre problémy prebiť sa do štvrťfinále? Prečo má naša extraliga úroveň takú akú má? A prečo Slovan nehrá ešte stále v play-off KHL? Prečo klesajú počty Slovákov hrajúcich NHL? Neverím, že Hosťovecký toto povedal, pretože ktokoľvek sa motá okolo ľadu tak vie, že hokej na Slovensku sa robí všelijako len nie dobre. Všetky talenty za posledných pár rokov vyrástli nie vďaka systému, ale napriek nemu, vďaka zaťatosti rodičov a hráčov, ktorí sa už v mladom veku pobrali na skusy niekam za hranice.

Karol Belko, sekretár mládežníckych súťaží SZĽH zasa pre server  www.hockeyslovakia.sk povedal: „Len sa potvrdilo, že v oddieloch systematicky pracujú s hokejovými výhonkami a nechýbajú medzi nimi viaceré talenty" Fakt???  Systematická práca? Pretože ja si myslím, že zväz nemá ani len šajnu čo je to koncepčná práca. Ak by tomu tak nebolo, tak kde sa potom strácajú tie talenty pri prechode do dorastu, juniorov a seniorov???

Igor Andrejkovič z metodického oddelenia SZĽH zasa uviedol, že „Bodaj by bolo takýchto turnajov čo najviac, aby sme získali čo najväčšiu základňu" . Ako je potom možné, že napr. táto detská súťaž (http://emhl.eu/sk/2013-2014/proposition/) je zväzom trpená, a že dokonca boli a sú snahy túto súkromnú iniciatívu jednoducho zakázať (nechápem ako môže niekto zakázať niečo na čo nedá ani cent), to samozrejme ale nebráni ľuďom zo SZĽH aby sa prezentovali na odovzdávaní cien  na záverečnom turnaji (https://www.facebook.com/#!/photo.php?v=733287213378746&set=vb.291378714236267&type=2&theater)

Proste ak je niečo čierne, tým že poviem že je to biele, tak sa realita nezmení. Klamať sami-sebe nemá zmysel. V hokeji nám ušiel vlak a my stále prešľapujeme na mieste. Nemáme žiadnu koncepciu, rozprávame o švédskom modeli, ale nejdeme podľa neho a dovolím si tvrdiť, že 99% nemá ani len šajnu čo to znamená. Trestáme akúkoľvek osobnú iniciatívu, zväzujeme trénerov nezmyselnou, dávno prekonanou metodikou a deti dávame do nevoľníctva formou registrácie.

Je pravdou, že po ére Mitošinku súčasné vedenie SZĽH (lebo veľa rozdielov medzi Širokým a Němečkom nie je)  zvládlo ako-tak  dať zväzu nejakú formu, štábnu kultúru. Ale dnes je to už málo. Chýba vízia ako ďalej, snaha a schopnosť pomenovať problémy a nachádzať cesty a spôsoby ich riešenia, rovnako ako chýba snaha zatraktívniť hokej pre širokú populáciu.  

Takže ako ďalej? Na začiatok by možno stačilo aby sa prestali hádzať polená pod nohy tým jednotlivcom, čo niečo chcú robiť. A hlavne pokúsiť sa nájsť konsenzus ako ďalej a hlavne sa ho potom držať. Na to ale súčasné vedenie nemá...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan ukázal silu. Po dlhom sóle je šiesty raz majstrom Slovenska

Sagan ušiel súperom a po dlhom úniku s prehľadom zvíťazil.

ŠPORT

Peter Sagan nedal nikomu šancu. Pozrite si jeho triumf

Slovák suverénne vyhral spoločné majstrovstvá Česka a Slovenska.


Už ste čítali?